Nuri İyem Kimdir Eserleri ve Hayatı

0 2

Nuri İyem Kimdir Eserleri ve Hayatı

Nuri İyem, Türk ressam ve toplumsal gerçekçi akımında önde gelen isimlerden biridir. 1915 yılında doğmuştur. 18 Haziran 2005 yılında bu hayata vefat etmiştir. Nuri İyem kimdir sorusu sorulduğunda akla ilk olarak onun Anadolulu kadın portreleri gelmektedir. 1941 yılında sanatta ‘’Yeniler’’ isimli grubunu kurmuştur. Bu grup ile ‘’Yeniler Hareketi’’ adını taşıyacak bir akım başlatmıştır.  Liman adlı bir sergide toplumsal-gerçekçi sanat görüşünü ortaya koyabilmek için fırsat bulmuştur.

Nuri İyem 3 yaşında iken ailesiyle beraber babasının görevi dolayısıyla Mardin ilinin Cizre ilçesine taşınmışlardır. 1922 yılında ablasını kaybetmiştir. Ablasının gözleri, Nuri İyem ‘in resimlerine sıkça konu olmuştur. İlkokul eğitimine Mardin’de başlamıştır. Arnavutluk, İşkondra’da devam etmiştir. Ortaokul eğitimine geçeceği zaman ailesinin yanına, İstanbul’a dönerek ortaokul eğitimini burada tamamlamıştır. Akademi hocası Nazmi Ziyan Güran tarafından yetenekleri keşfedilmiştir ve bugün Nuri İyem kimdir sorusunun sorulmasına vesile olmuştur. Nuri İyem, resim için akademi eğitimi almıştır. İlerleyen zamanlarda estetik için Ahmet Hamdi Tanpınar ile çalışmalar yapmıştır.

Nuri İyem Eserleri

Güçlü sanatçılar, genel olarak kuvvetli bir kişilik sergileyen bireylerdir. Nuri İyem, sanatsal yaratıcılık ve yaşamın akışındaki duruşunu sergileme konusunda birçok sanatçı tarafından ileri bir örnek olarak gösterilmektedir. Doksan yıllık yaşamı boyunca Nuri İyem kimdir sorusuna her zaman çok özel ve farklı bir insan tanımı yapılmıştır.  Ahmet Hamdi Tanpınar, Nuri İyem kimdir sorusuna en anlamlı tanımlamayı yapmıştır ve bir yaradılış mucizesidir demiştir.

Nuri İyem ’in hüzünlü, ağlamaklı ama asla umudunu kaybetmeyen betimlemeler resimlerine yansıtmıştır. Resmettiği parlak ışıklar saçan kadın gözleri aslında evrensel anlamlar taşımaktadır.Nuri İyem, eserlerinde Anadolu insanını başarıyla karakterize etmiştir. Nuri İyem kimdir sorusu sanatıyla cevaplandığında Anadolu kadınlarının yüzlerini, köyden kente göçün yoğunlaştığı zamanlara ait temaları, Anadolu insanın çilelerini eserlerinde çok iyi işleyen bir sanatçıdır diyebiliriz. Resimleri, yansıttıklarından da anlayabileceğimiz üzere sosyal temalar üzerinedir. Çizdiği resimlerdeki yüzler; mahur, çekingen, güzel, utangaç ve melankolik halleri başarılı bir şekilde yansıtmaktadır. Resimleri, çilekeş Anadolu kadınlarının ruh halleri ve duruşlarının yanı sıra erken yaşta kaybettiği ablasının hayalini de yansıtmaktadır.

Sonuç olarak Türk resim sanatına çok fazla bir takım şeyler katmış usta bir sanatçıdır.  Açıkçası yakaladığı akımlarla yeni bir yön vermiştir. Bunun sonucunda ise kendine unutulmaz bir yer edinmiştir. Sanat galerilerinde Nuri İyem’in sanat eserlerini çok uçuk fiyatlara görebilirsiniz. Nuri İyem ‘in sanat anlayışı onu bir numaralı ressam yapıyor. Yaşadığı dönem de çok fazla gecekondu kültürü barındıran resimleri bulunmaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.